Haber

ABD Senatosu, Washington DC’nin özerkliği tartışmasını gündeme getiren yasa tasarısını kabul etti

YENİ ABD Senatosu, Washington DC Kent Konseyi’nin ceza yasasını değiştirmesini engelleyen bir yasa tasarısını kabul etti.

ABD Kongresi’nin üst kanadı olan Senato’daki milletvekilleri, Washington DC Yönetim Kurulu’ndan geçen ve başkentin ceza yasasını revize eden yasa tasarısında yapılan değişiklikleri reddeden yasa tasarısını oyladı.

Tasarı 14 “hayır” oyu olmasına rağmen 81 “evet” oyu ile kabul edildi.

Kasım 2022’de Washington DC Kurulu, başkentin ceza kanununu revize eden ve araba hırsızlığı gibi belirli şiddet içeren suçlar için mevcut cezaları azaltacak yeni düzenlemeler getiren bir yasa tasarısını kabul etti. Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser tarafından veto edilen yasa tasarısı, Kurul tarafından yeniden oylanarak kabul edildi ve belediye başkanının vetosunu aştı.

Washington DC’nin “özerk yönetimini” savunan ve kendi kararlarını veren bir devlet olması gerektiğini savunan Başkan Joe Biden’ın tasarıyı veto edebileceği söylendi.

Biden, “DC’nin eyaletliğini ve özerkliğini destekliyorum” dedi. terimleri kullandı.

Adını ülkenin kurucusu George Washington’dan alan Washington DC şehri özel bir statüye sahiptir. Demokratların çoğunlukta olduğu 712 bin nüfuslu şehirde devlet statüsü kazanma mücadelesi yıllardır Amerikan kamuoyunun gündeminde.

cineajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu