Haber

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye ‘seçim heyeti’: 33 kişilik ekip izleyecek

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Türkiye’de bu hafta Pazar günü yapılacak seçimler için gözlemci heyeti göndereceğini duyurdu.

AKPM’den yapılan basın açıklamasında, Alman milletvekili Frank Schwabe başkanlığındaki 33 kişilik heyetin, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerini izlemek üzere 12-15 Mayıs tarihlerinde Türkiye’de olacağı kaydedildi.

VOA Türkçe’nin haberine göre gözlemciler, cumhurbaşkanı adayları ve siyasi parti liderleri, Yüksek Seçim Kurulu ve Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) liderleri, gazeteciler ve sivil toplum temsilcileriyle seçim günü öncesinde Ankara’da bir araya gelecek.

Avrupa Konseyi’nden bağımsız hukuk uzmanlarından oluşan Venedik Komisyonu’nun bir üyesi de ziyaret sırasında hukuki destek sağlayacaktır. AKPM’den bir ön heyet 12-13 Nisan tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret ederek bir bildiri yayınladı. Açıklamada seçim güvenliğinin önemi vurgulandı.

Heyet, seçimin ertesi günü 15 Mayıs Pazartesi günü Ankara’da düzenleyeceği basın toplantısıyla gözlemlerini kamuoyuyla paylaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu