Haber

Avustralya’da 2,4 ton kokain ele geçirildi: ‘Yıllık tüketimin yarısı’

Batı Avustralya Polis Birimi, “Beech” adlı 6 haftalık operasyon sonunda ülkeye getirilmeye çalışılan 2.4 ton kokain ele geçirdiklerini açıkladı.

Reuters’in haberine göre, Kasım ayında Avustralya’ya giden bir gemide ele geçirilen 677 milyon dolar değerindeki 2,4 ton kokain, Avustralya’da bir yılda tüketilmesi tahmin edilen toplam kokain miktarının yarısına denk geliyor.

12 ŞÜPHELİ TUTUKLAMA

Polisten yapılan açıklamaya göre, ABD ve Avustralya polisinin ortak operasyonuyla Güney Amerika açıklarında durdurulan gemide 2,4 ton kokain ele geçirildi. Açıklamada, uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı ağının çökertildiği belirtilen açıklamada, Avustralya’da kokain dağıtması planlanan ve Meksikalı uyuşturucu karteli ile bağlantılı olduklarından şüphelenilen 12 Avustralya ve ABD vatandaşı gözaltına alındı.

Batı Avustralya Polis Şefi Col Blanch, “Operasyon uluslararası uyuşturucu kaçakçılarına bir mesaj gönderiyor: Ölümcül uyuşturucularınız burada hoş karşılanmıyor” dedi.

KARGO SAHTE KOKAİN İLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR

Operasyonla ilgili paylaşılan detaylara göre, kokain ele geçirmesinden habersiz uyuşturucu kartelinin Avustralya kolunun sevkiyatı 28 Aralık civarında teslim alması bekleniyor. Batı Avustralya Polis Birimi kargoyu aynı ambalajı kullanarak geçersiz kokainle değiştirdi ve Avustralya’nın Perth kentinin 40 deniz mili batısında düşürdü. Kargo, insansız hava araçları ve helikopterler tarafından gözetim altında tutuldu. Yetkililer 30 Aralık’ta üç kişiyi 1,2 ton sahte kokainle yakaladı. Operasyon kapsamında 13 Ocak’a kadar dokuz kişi daha gözaltına alındı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu