Haber

Beşikdüzü MHP’ye kaldı, AK Parti’de kriz çıktı: Bağımsız girecekler

TRABZON– Trabzon’un CHP’li tek belediyesi olan Beşikdüzü’nde Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde tercihi MHP’nin adayı Barış Öztürk oldu. 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde 8 adayı bulunan AK Parti’nin 4 bin 352 oy aldığı ilçede, MHP’nin 1202 oy alan adayı aday göstermesi partide yankı yarattı. Adaylar karara şaşırırken Uğur Taş ve Zülküf Lisanlı adaylıklarını bağımsız olarak sürdüreceklerini açıkladı.

2014 Yerel Seçimlerinde AK Parti’nin kazandığı ilçe, 2019 Yerel Seçimlerinde Ramis Uzun’un adaylığıyla CHP’ye geçti. Ramis Uzun’un katılmadığı ön seçimi CHP kazanan Cahit Erdem’i aday gösterdi. Uzun, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Erdem’in aday olması nedeniyle partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Bu kararın parti içinde tartışmalara yol açması ve UYGUN Partisi’nin kendi adayını göstermesinin ilçedeki dengeleri AK Parti lehine değiştirmesi bekleniyordu ancak adayın MHP’den ayrılması kurguyu değiştirdi.

TAŞ: BAĞIMSIZ DEVAM EDECEĞİMİZE KARAR VERECEĞİM

AK Parti adayı ve sahaya ilk giren isimlerden biri olan Uğur Taş, kararı hiç beklemediklerini söyledi. Beşikdüzü seçmeninin karardan ciddi şekilde rahatsız olduğunu ve tepkilerini kendisine aktardığını belirten Taş, ilçede hayal kırıklığı yaşandığını söyledi.

Beşikdüzü’nün kaderine terk edildiğini kaydeden Taş, “AK Parti’nin seçimi kazanmaya bu kadar yaklaştığı bir dönemde oy oranı düşük olan MHP’ye adaylık verilmesi nedeniyle vatandaşlar büyük üzüntü yaşıyor. Toplamda 8 aday çıktı. Hayal kırıklığı oldu. Mevcut MHP’li “Elbette adayı gördüğümüzde tebrik edeceğiz. Önümüzdeki günlerde yoluma bağımsız devam etme kararımı açıklayacağım. Şu anda karar vermeden önce 1-2 gün düşünüp netleştirmek istiyorum” dedi.

AK Parti Beşikdüzü Belediye Başkanı Adayı Uğur Taş

Yaklaşık 6 aydır saha çalışması yaptığını ve çok yol kat ettiğini belirten Taş, “Ben kesinlikle ilçede fiziki olarak çalışmak isteyen, siyaset yapmak, koltuk kazanmak isteyen bir adayım. Her zaman yanında oldum. 20 yıldır siyaset yapıyorum ama belediye başkanı adayı olmak istediğim için siyaset yapmıyordum. Siyaset yapmak ya da sandalye kazanmak istemiyordum. “Kaybetmek beni üzdüğü için aday oldum. Beşikdüzü’nde 20 yıldır esnaflık yapıyorum. İlçemizde sempati var. Beşikdüzü’nde her partiden oy alma potansiyelim var. İnsanlar samimiyetimize inanıyor” dedi.

DİLLİ: KARARA GÖRE BAĞIMSIZ DEVAM EDECEĞİMİ DEDİM

AK Parti’nin bir diğer iddialı adayı Zülküf Dilli de kararı doğru bulmadığını kaydetti. Genel Merkezin aldığı karar karşısında ileriye bakıp yoluna devam edeceğini belirten Lisanlı, “Bu kadar oy farkı varken bu karar doğru değil. Perşembe günü açıklama yapıp karar vereceğim. Zaten AK Parti’den aday oldum, ilçe bize bırakılmazsa bağımsız aday olacağım.” “Orada olacağımı söylemiştim” dedi.

AK Parti Beşikdüzü Adayı Zülküf Lilisanlı

KAHRAMAN: ŞEF NE DİYOR

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı İsa Kahraman, Beşikdüzü’ne yönelik önemli beklentilerinin olduğunu ancak alınan karar doğrultusunda gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. İlçede AK Parti ile MHP arasında ciddi oy farkı olduğuna işaret eden Kahraman, “Zor bir seçim olacak ama Cumhur İttifakı’nın kazanması için gece gündüz çalışacağız.” Sonuçta karar genel liderler tarafından verildi ve biz de onların kararının kıl payı kadar arkasındayız. Şef ne derse o olur. “Bu bizim sloganımızdır” dedi.

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı İsa Kahraman

Alınan kararın örgütte kırgınlık yaratmayacağını ve seçimi kazanmak için çalışacaklarını belirten Kahraman, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Adayın AK Partili olmasını isterdik. Genel merkezin bu kararın artılarını ve eksilerini iyi analiz ettiğini düşünüyoruz. Bizce AK Partili bir adayın kazanma ihtimali daha yüksek olurdu. Değerlendirmiş olabilirler” biz bunu farklı bir şekilde görmedik. Faydalı olacağına inanıyorum. Barış Öztürk de “O değerli bir iş adamı. İlçemize hayırlı olsun. CHP’de de bir bölünme var. İYİ Parti’nin adayını da beklememiz gerekiyor. Her seçim zordur ama AK Parti takımları zorlukları sever.”

melikgaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu