Ekonomi

BIST 30 endeksine dayalı sözleşme VİOP’ta düşüşle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Aralık dönemi BIST 30 endeksini baz alan kontrat güne yüzde 0,2 düşüşle 9.130,00 puandan başladı.

Şubat vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,2 altında 9.130,00 seviyesinde işlem gördü.

Dün alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının yüzde 0,9 üzerinde 9.152,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında yükselişini sürdürerek 9.163,50 puana ulaştı.

Analistler, merkez bankalarının gelecekte atacağı adımlara ilişkin belirsizliklerin devam etmesi ve Orta Doğu’da artan gerilim nedeniyle küresel borsalarda olumsuz bir eğilimin gözlemlendiğini, enflasyon verilerinin yanı sıra yoğun bilgi gündeminin de gündeme geldiğini belirtti. Almanya’da bugün açıklanacak açıklama yatırımcıların ilgi odağı oldu.

Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), dün bankalar ile finansal kiralama, faktoring, finansman, tasarruf finansmanı ve varlık yönetimi şirketlerinin 1 Ocak 2025’ten itibaren enflasyon muhasebesine geçeceğini duyurdu.

Analistler, bugün ülkede veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise İngiltere’de işsizlik oranının, Almanya’da enflasyonun, Euro Bölgesi’nde ZEW ekonomik inanç endeksinin ve ABD’de New York Fed imalat endeksinin takip edileceğini belirtti. Teknik olarak endeks sözleşmesi 9.100 seviyesinde yer alan He, 9.000 puanın destek konumunda, 9.200 ve 9.300 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.

haber-resadiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu