Haber

Bolu’da Yaralanan Şah Kartal Tedavi Edilip Doğal Yaşam Alanına Bırakıldı

Bolu’da ormancıların yaralı olarak buldukları şah kartalı tedavi altına alınarak doğal ortamına bırakıldı.

2 gün önce ormanlık alanda bulunan yaralı şah kartal, Dörtdivan Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri tarafından Bolu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

İlk muayene ve muayeneleri yapılan şah kartal, Bolu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü gözetiminde özel bir veteriner kliniğinde tedavi altına alındı.

Tedavisi tamamlanan şah kartalı, gruplar tarafından bulunduğu bölgede doğaya bırakıldı.

Bolu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Veteriner Hekimi Adem Turan, şah kartallarının soylarının azalması nedeniyle koruma altına alındığını söyledi.

Şah kartallarının yaralı veya zayıflamış olmaları durumunda yetkililere bildirilmesi gerektiğini vurgulayan Turan, “Böyle bir durumda insan müdahalesi yapılmaması çok önemli. İnsan müdahalesi yapılmaması çok önemli. •Köpek gibi yırtıcı hayvanlardan uzak,sessiz bir ortamda tutulmalı ve uzmanların gelmesi beklenmelidir.Bu durum özellikle üreme döneminde onlara rahatsızlık verecektir.Doğa yürüyüşleri,piknik gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır. ve yuvalarını rahatsız edecek ormancılık uygulamaları” sözlerini kullandı.

haber-yuksekova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu