Ekonomi

Build-A-Bear hisseleri kazanç ve gelirlerin tahminlerin altında kalması nedeniyle %17 düştü

ST. LOUIS – Build-A-Bear Workshop, Inc. (NYSE: BBW) ilk çeyrek mali performansında düşüş bildirerek hem hisse başına kazanç (EPS) hem de gelir için analist tahminlerini kaçırdı.

Şirketin hisseleri açıklamanın ardından %17 oranında sert bir düşüş yaşadı ve bu da kazanç haberlerine olumsuz bir piyasa tepkisine işaret ediyor.

Build-A-Bear, 4 Mayıs 2024’te sona eren ilk çeyrek için, geçen yılın aynı çeyreğine göre %4,4 düşüşle ve 120,36 milyon dolarlık analist konsensüsünün altında 114,7 milyon dolar gelir açıkladı. Düzeltilmiş EPS 0,82 $ olarak gerçekleşti ve bu da 0,96 $’lık konsensüs tahmininin 0,14 $ altında kaldı. Gelir düşüşü ve EPS ıskası, hisse senedindeki önemli düşüşün başlıca etkenleri oldu.

Beklentilerin altında kalan sonuçlara rağmen, Build-A-Bear yönetimi şirketin yıllık beklentilerine olan güvenlerini yineleyerek toplam gelirlerde ve vergi öncesi gelirde büyüme beklediklerini ifade etti.

Başkan ve CEO Sharon Price John, ilk çeyrek sonuçlarının web talebi zorlukları ve daha zayıf bir harcama ortamı nedeniyle şirket içi beklentilerin biraz altında kalmasına rağmen, şirketin yıl boyunca olumlu bir ivme beklediğini belirtti. Bu ivmenin omni-channel entegrasyonu ve yeni küresel deneyim lokasyonlarının açılması gibi stratejik girişimlerden kaynaklanması bekleniyor.

Build-A-Bear CFO’su Voin Todorovic, şirketin kârlılığı hakkında yorumda bulunarak, ilk çeyreğin şirketin halka arzından bu yana Covid öncesi tüm ilk çeyreklerden daha kârlı olduğunu belirtti. Dönüştürülen iş modelinin sürdürülebilirliğinin ve şirketin güçlü nakit akışı yaratımının altını çizerek, hisse geri alımları ve temettüler yoluyla son on iki ayda hissedarlara yaklaşık 30 milyon dolar geri dönüş sağlandığını belirtti.

Mağaza faaliyetleri açısından, Build-A-Bear çeyrek boyunca altı küresel deneyim lokasyonunda net bir artış kaydetti. Şirket, bu çeyreği 357 kurumsal olarak yönetilen mağaza, 97 ortak tarafından işletilen mağaza ve 77 franchise mağazasından oluşan 531 global lokasyonla tamamladı.

Build-A-Bear ileriye dönük olarak 2024 mali yılı görünümünü teyit etti ve toplam gelirde orta tek haneli yüzde bazında ve vergi öncesi gelirde benzer ölçekte büyüme bekledi. Şirketin beklentileri arasında en az 50 yeni deneyim lokasyonunun açılması ve 18 milyon ila 20 milyon dolar arasında değişen sermaye harcamaları da yer alıyor.

Yeniden teyit edilen beklentilere rağmen, piyasanın ilk çeyrek performansına tepkisi kesinlikle olumsuz oldu ve hisse senedi önemli bir düşüş yaşadı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

osmancik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu