Ekonomi

Depremden etkilenen bölgedeki alacaklı idarelere olan borçlar ertelendi

Kahramanmaraş’ta ve Sivas’ın Gürün ilçesinde meydana gelen depremler nedeniyle mücbir sebep ilan edilen 11 ildeki alacaklı idarelere ödenecek borçların ertelendiği bildirildi.

Bu konudaki kararı içeren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu il ve ilçelerdeki taksitlerin son ödeme tarihi yeniden belirlendi.

Kararla, eyalet ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri ile Sivas’ın Gürün ilçesindeki dairelere borcu olanların taksit ödemesi yapılacak. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle oluşan mücbir sebeplerin ilgili kanun kapsamında ödenmesi gerekmektedir. Vadeler yeniden belirlenirken borçlar yeniden yapılandırıldı.

Gecikme, mücbir sebebin başladığı tarih ile sona erdiği tarih arasındadır.

Buna göre, mücbir sebebin başladığı tarih ile tarihin ortasına denk gelen borçluların söz konusu yerlerdeki alacaklı idarelere ilk taksit ödeme süresi, tarihi takip eden ayda ödenecek. mücbir sebebin sona ermesi ve sonraki taksitlerin ödeme süreleri bu ayı takip eden ikişer aylık dönemlerde ödenebilir. .

Mücbir sebep hali sona erdikten sonra ödemelere devam edilecektir.

Buna rağmen aylık taksitler halinde ödenecek taksitler, mücbir sebebin bitimini takip eden aydan itibaren aylık taksitler halinde verilecektir.

Vergi dairelerine olan borçlar ertelendi

İlgili kanunlar kapsamında bu yılın Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında ödenecek taksitler mücbir sebep ilan edilen yerlerde sırasıyla Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında vergi dairelerine ödenebilecek.

menemenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu