Haber

Esad: “Bölgedeki ikili ilişkileri ele almak için tarihi bir fırsat”

– Esad: “Bölgedeki ikili ilişkileri ele almak için tarihi bir fırsat”

CİDDAH – Suriye Devlet Lideri Beşar Esad, 12 yıl sonra katıldığı Arap Birliği Zirvesi’nde “Bölgedeki krizleri ele almak için büyük bir fırsat” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen 32. Arap Birliği Zirvesi’nde konuştu. Zirveye 12 yıl sonra katılan Esad, “Bölgedeki krizleri çözmek için tarihi bir fırsat” dedi. Suudi Arabistan’ın Arap yakınlaşmasını sağlamak için siyasi bir atmosfer yaratma çabalarını takdir eden Esad, “Suriye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin bölgenin istikrarını destekleyecek ve ortak Arap eylemine hizmet edecek şekilde normale dönmesini takdir ediyorum.”

“Savaşı görmezden gelmeyin”

Zirvede Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky de bir konuşma yaptı. Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Salman el Suud’a “Ukrayna’nın işgalini göz ardı etmeyin” diyen Zelenskiy, “Görüşmede ikili çıkarları ve küresel sorunları ele aldık. Ülkemdeki güvenlik sorunları ve işgal hakkında bilgi verdim. Rusya’nın “Temel unsurlarından bahsettim. Suudi Arabistan’ın Rusya tarafından gözaltına alınan 10 savaş esirinin dönüşüne başarıyla yardım ettiğini kaydettim. İnsanları özgürleştirmek için ortak çaba göstermeye devam ediyoruz” dedi.

Zirvede Irak Başbakanı Muhammed Şii es-Sudani ile de görüştüğünü belirten Zelenskiy, “Görüşmemizde Irak Başbakanı Muhammed Şii es-Sudani’ye Ukrayna’ya ve milletimize verdiği destekten dolayı teşekkür ettim. Ukrayna’nın Barış Formülü, Irak’ın savaşı durdurması için güvenilir bir araçtır.” Irak’ın insani yardım alanında katılımının ve işbirliğinin olası yollarını görüştük” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu