Ekonomi

Genç mezun devlet desteğiyle hayvancılığa başladı

Düzce’de 25 yaşındaki Ömer Çiçek, üniversiteyi bitirdikten sonra devlet desteğiyle 7 büyükbaş hayvan satın alarak köye yerleşti. Hayvancılığa ilk adımını atan genç, “İmkanı olan herkesin bu projeden faydalanmasını isterim. Başvuru yaptım ve kabul edildi.”

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Orman Bölümü mezunu 25 yaşındaki Ömer Çiçek, geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi”ne başvurdu. Başvurusu onaylanan Çiçek, 7 büyükbaş hayvan satın alarak ailesiyle birlikte Dağdibi köyüne yerleşti. Böylece Çiçek hayvancılığa ilk adımını atmış ve ailesinden hayvanların bakımını öğrenmiş oldu. Devlet desteğiyle aldığı hayvanlarla besicilik yapan Ömer Çiçek, işini severek yaptığını belirtti.

Köy yaşamına alıştığını belirten Ömer Çiçek, “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Orman Bölümü’nden mezun oldum. Mezun olduktan sonra ya orman muhafaza memuru olurum, fabrikaya girerim, ya da iş hayatında hayvancılık yaparım. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açtığı “Uzman Eller Projesini reklamlarda gördüm. Araştırdım ve uyguladım. Olumlu geri dönüşler aldım” dedi.

Okuldan mezun olduktan sonra köyüne döndüğünü belirten Çiçek, “İmkanı olan herkesin bu projeden faydalanmasını isterim. Başvuru yaptım ve kabul edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı hayvanlarımızı gönderdi. Toplamda gönderdiler. 7 besili erkek hayvandan oluşan bir grup. Bir yıl boyunca burada hayvanlarla ilgileneceğiz. “Yıl sonunda hayvanlarımızı kasaplara göndererek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi. – DÜZCE

haber-marmara.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu