Ekonomi

İngiltere faiz oranları fiyatlandırmasında 25 yılın zirvesi

Yatırımcılar, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE), enflasyonun beklenenden daha hızlı artması karşısında yetkililerin artış oranını artırmasının ardından faiz oranlarını yirmi yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine çıkaracağını fiyatlıyor.

Faiz türevlerine kıyasla para piyasaları son politika faizi olan yüzde 6,25’i Şubat ayında fiyatlıyor, bu da bir buçuk puanlık ek bir sıkılaştırma anlamına geliyor. BOE’nin gösterge faiz oranı bu seviyeyi en son 1998’de görmüştü.

Politika yapıcılar, daha önce artış oranını çeyrek puanlık artışlara indirdikten sonra Perşembe günü faiz oranlarını yarım puan artırmıştı. Son bir buçuk yıldır yapılan faiz artışlarına rağmen enflasyonun yüzde 2 olan hedefin oldukça üzerinde olması, daha agresif faiz artırımlarına ihtiyaç olduğu tezini güçlendiriyor.

Çarşamba günü açıklanan rakamlar, TÜFE’nin Mayıs ayında yüzde 8,7’de kaldığını ve üst üste dördüncü aydır beklentileri aştığını gösterirken, bu durum faiz görünümünde hızlı bir yeniden fiyatlamaya yol açtı. Yaklaşık bir ay önce yatırımcılar BOE’nin faiz oranlarının yüzde 5’ini satın aldı. altındazirve yapmak için fiyatlandırıldılar.

Fiyatlandırmadaki değişiklik İngiltere tahvillerine olan ilginin düşmesine neden oldu. Birleşik Krallık gösterge tahvil getirileri bu yıl diğer tüm büyük rakiplerinden daha fazla arttı.

haber-erdek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu