Haber

İsveç’ten Türkiye’ye açıklama: Görüşmeye hazırız

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson “Yapmamız gereken ilk şey, durumu sakinleştirmek. Ateşiniz varken iyi konuşmalar yapmak zor.”söz konusu.

Kristersson, Ankara’nın talebi üzerine bloke edilen müzakereleri yeniden başlatmaya hazır olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Onlar (müzakereler) hazır olur olmaz biz de hazırız”ifadesini kullandı.

İsveç Başbakanı, Türkiye’de Mayıs ayında yapılması planlanan seçimleri hatırlatarak, “Müzakerelerin yeniden başlaması için ön şartlar” dedi. “İyi” gibi tanımlanır; Ankara’nın seçim nedeniyle iç siyasete odaklanmasının anlaşılır olduğunu da kaydetti.

Krissterson, Türkiye’de yaşanan depremlerin ardından desteğe hazır oldukları mesajını paylaştı. Kristersson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı göndererek, şunları söyledi: “AB dönem lideri olarak yardıma hazırız”söz konusu.

Ocak ayı sonunda İslam düşmanı Rasmus Paludan’ın Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’i yakma eyleminin ardından NATO üyelik müzakereleri askıya alınmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı açıklamada İsveç’in terörle mücadele politikasını eleştirmişti. Çavuşoğlu, “Özellikle terör örgütleri İsveç’in NATO üyeliğinin önüne mayın döşüyor. İsveç bilinçli olarak bu mayınları basıyor. İsteseler temizler”söz konusu.

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu