Dünya

Kekik okulunu başarıyla bitiren çiftçiler sertifika aldı

Kekiğin daha kaliteli üretilebilmesi ve pazarlamasında sorun yaşanmaması için Denizli’de eğitim alan çiftçiler son derslerini alarak sertifika aldılar.

Yetiştiriciliği Denizli’de yapılan ve yoğun olarak Pamukkale, Güney, Çal, Buldan, Bekilli ve Tavas ilçelerinde üretimi yapılan Origanum onites çeşidi kekik, 2022 yılına kadar yaklaşık 200 bin dekar alanda üretildi. 17 bin 340 ton kekik ve Ülkemizden 64 ton kekik yağı ihraç edilmiş olup, 60 milyon ton kekik yağı ihraç edilmiştir. Dolar geliri. Bu kapsamda Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kurtluca Güzelpınar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde sözleşmeli kekik üretimi yapan çiftçilere yönelik “Kekik tarla okulu” düzenlendi. Verimliliği ve pazarlamayı en üst seviyede tutmak için verilen eğitim son dersle birlikte tamamlandı. Bilgi ve tecrübesi eğitimlerle aktarılan çiftçilere PA kontaminasyonunun önlenmesine yönelik çalışmaların yapılması gerektiği belirtildi. Pamukkale İlçesi Kurtluca Mahallesi’nde çiftçiler için Kekik Tarlası Okulu Eğitim ve Yardımcı Belge dağıtım töreni düzenlendi.

Törende konuşan Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar; “Yaklaşık 20-25 yıl önce başladığımız bu serüvende dünyada bir numara olmayı başardık ve kekikte dünyanın yüzde 75’ini, Türkiye’nin yüzde 85’ini üreten bir şehir olduk. Pamukkale Belediyemiz coğrafi işaret aldı. 2021 yılında ilimizde yetiştirilen kekik için tescil belgesi.” Denizli Kekiği hem Türkiye’de hem de dünyada marka haline geldi” dedi.

Daha sonra Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Denizli’nin kekikte dünya birincisi olduğunu, zirvedekilerin yaşadığı zorlukları ve kekiğin daha çok çalışılması gerektiğini belirterek, kekiğin daha önce de bir İzmir markası olarak dünyaya gittiğini, ardından Pamukkale Belediyesi olarak coğrafi işaret tescil belgelerini aldılar. Adını “Denizli Kekiği” olarak dünyaya duyurmasına ve bunun sonucunda kalitemizin fiyat politikasına katkısına dikkat çekti.

Pamukkale Valisi Uğur Bulut, son dönemde PA’nın kekik için ne kadar değerli olduğunu belirterek, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen kekik çalıştayında bu konuların ele alındığı bir çalışma yapıldığını ve üreticiler için çok faydalı olduğunu belirtti.

Kurtluca Mahalle Muhtarı Mustafa Acat, kekiğin değerli bir yere sahip olduğunu belirterek, eğitime katılan 62 üreticiye katılım belgesi verildi. – DENİZLİ

ulubey-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
nakliyat
Başa dön tuşu