Haber

Mercedes-Benz Türk’ün otobüs ve kamyon ihracatı yükseliyor

Türkiye‘de 1967 yılından bu yana ağır ticari araç sanayisinin en değerli temsilcilerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, yılın birinci 9 ayında Türkiye pazarında gösterdiği başarılı performansı ihracatta da sergiledi.

Şirket, kelam konusu devirde yaklaşık 9 bin adet kamyon ve cazip; 2 bin adedin üzerinde de otobüs ihracatı gerçekleştirerek daldaki öncü pozisyonunu müdafaayı sürdürdü.

Mercedes-Benz Türk İcra Konseyi Lideri Süer Sülün, “Aksaray Kamyon Fabrikamızda ürettiğimiz kamyonlarımız ile Hoşdere Otobüs Fabrikamızda ürettiğimiz otobüslerimizi dünyanın dört bir yanına ihraç ediyoruz. Yıllardır öncüsü olduğumuz ağır ticari araç sanayisindeki pozisyonumuzu, 2022 yılının birinci üç çeyreğinde de ihracatta gösterdiğimiz muvaffakiyet ile pekiştirdik. Kelam konusu devirde Türkiye’den ihraç edilen her 10 kamyondan 6’sı ve her 2 otobüsten 1’i Mercedes-Benz imzası taşıyor. İhracatta gerçekleştirdiğimiz bu başarıyı yılın son çeyreğinde de sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Aksaray’da üretilen her 2 kamyondan 1’i ihraç edildi

Yılın ilk 9 ayında Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 17 bin adedin üzerinde kamyon ve cazip üreten Mercedes-Benz Türk, üretiminin yaklaşık 9 bin adedini Avrupa ülkelerine ihraç etti. Ürettiği her 2 kamyondan 1’ini ihraç eden şirket, bahsi geçen periyotta kamyon ihracatı konusundaki öncü pozisyonunu daha da güçlendirmeyi başardı. Türkiye’den ihraç edilen her 10 kamyondan 6’sına imza atan şirket, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran ihracat adedini de yüzde 24 oranında artırdı.

Otobüs ihracatını yüzde 62 oranında artırdı

Ekim ayında 100 bininci otobüsünü bantlardan indirerek değerli bir dönüm noktasına ulaşan Mercedes-Benz Türk, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ürettiği otobüslerin ihracatına da sürat kesmeden devam etti. 2022 yılının birinci üç çeyreğinde 2 bin adedin üzerinde otobüs ihraç eden şirket, geçen yılın tıpkı devrine nazaran ihracatını yüzde 62 oranında artırdı.

Mercedes-Benz Türk, ürettiği otobüsleri yüklü olarak ortalarında Portekiz, Fransa, Çekya ve İtalya’nın olduğu Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ürettiği her 10 otobüsten 8’ini ihraç eden şirket, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve Reunion gibi farklı kıtalardaki bölgelere de ihracat gerçekleştiriyor.

Mercedes-Benz Türk, 2022’nin birinci üç çeyreğinde de sürdürdüğü ihracattaki öncü pozisyonunu yılın son çeyreğinde pekiştirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu