Haber

Mobil sandıkta oy kullanacak seçmenlerin başvurusu için son gün

Hastalık veya mani nedeniyle yatalak olan seçmenler için bu seçimde mobil oy sandıkları oluşturulacak. Bu seçmenler, mobil sandıklarda oy kullanabilecek. Bu seçmenler, mobil sandıkta oy kullanmak için saat 17.00’ye kadar ilçe seçim kurulu başkanlığına veya muhtarlığa “mobil sandık kurulu talep formu” ile başvurabilecek.

Bu başvuruda “seyyar sandık kurulu talep formu” ile “engelli olduğu için yatalaktır” veya “hastalığı nedeniyle yatalaktır” şeklinde bir sağlık raporunun ibraz edilmesi gerekecektir.

Ancak, bir önceki seçimde sürekli yatalak olduğu anlaşılan ve gezici sandık seçmen listesinde yer alan seçmenler ile sandıktan alınan bilgilere göre sürekli yatalak olduğu tespit edilen seçmenlerden sağlık raporu istenmeyecek. elektronik ortamda Sağlık Bakanlığı.

Mobil sandıklarda sadece il ve ilçe merkezlerinde oturanlar oy kullanabilecek, köy ve beldelerde yatalak seçmenler mobil sandıklara kayıt yaptıramayacak.

Görme ve işitme engelli seçmenler, sırf bu engelleri nedeniyle seyyar sandık kurulu listelerine alınamayacak olup, bir sandıkta en fazla 25 seçmen oy kullanacaktır.

İlçe seçim kurulları, 17 Nisan 2023 Pazartesi prestiji ile seyyar sandıkların oluşturulması ve yatalak seçmenlerin seyyar sandıklara işlenmesi ve bağlı olacakları sandık kurulunun belirlenmesi çalışmalarına başlayacak. (HABER MERKEZİ)

haberkeskin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu