Haber

New York Times’tan seçim analizi: Kılıçdaroğlu, düzenli olarak mağlup edilen mütevazı bir rakip

Seçimlere sayılı günler kala Türkiye’de heyecan artarken, dış basında 14 Mayıs’a ilişkin analizler yer almaya devam ediyor. Policito dergisinde “2023’ün en önemli seçimi: Türkiye” başlıklı bir analiz yayınlandı. “14 Mayıs seçimleri Avrupa ve Ortadoğu’nun güvenliği açısından çok önemlidir.” kullanılmış.:

TÜM DÜNYAYI ETKİLEYECEK

Türkiye’deki seçimlerin bölgesel sorunlarla yakından ilgili olduğunu yazan dergi, şu ifadeleri kullandı:

14 Mayıs seçimlerinin Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarının en hararetli yarışı olması bekleniyor. Kimin seçileceği, Türkiye’nin NATO ittifakındaki rolüne bağlı olacaktır; ABD, AB ve Rusya ile ilişkileri; göç politikası; Ankara’nın Ukrayna’daki savaşta oynadığı rol; ve Doğu Akdeniz’deki gerilimleri nasıl ele aldığı.’”

Büyük değişiklikler vaat eden “Türk Gandhi” lakaplı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alan muhalefetle karşılaşacak. Anketler Kılıçdaroğlu’nun önde olduğunu gösteriyor ama Erdoğan, arkasında devletin ve kurumlarının tüm gücüyle amansız bir seçim kampanyası yürütüyor.”New York Times’tan seçimlere ilişkin bir analiz geldi.

Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında taban tabana zıt kutupları temsil ettiği söylenen analizde şu sözler yer aldı:

“Aday Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanının abartılı söylemlerinden ve sert kişiliğinden bıkabilecek seçmeni, sadece Erdoğan karşıtı olarak değil, aynı zamanda zıt kutup olarak da kampanya yürüterek kendine çekmeyi hedefliyor.”

ÇAY VE BULAŞIK HAVLUSU

“69 yaşındaki Erdoğan, gücünü sergileyen ve onu diğer dünya liderleri arasına yerleştiren ortamlarda büyürken, 74 yaşındaki Kılıçdaroğlu, arkasındaki ocaktan sarkan çay bardağı ve bulaşık havlularıyla mütevazi mutfağından seçmene sesleniyor. o.”ERDOĞAN DÜZENLİ OLARAK DÖKÜLDÜ…

NYT haberinde Kılıçdaroğlu, 2010 yılından bu yana en büyük muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) genel başkanı olduğunu belirterek, ‘Erdoğan ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi sandıkta düzenli olarak mağlup oluyor’ dedi.

KILIÇDAROĞLU HER ZAMAN KAYBEDİYOR

‘Kılıçdaroğlu, 2009’da Türkiye’nin en büyük şehri ve ekonomi lokomotifi İstanbul’un belediye başkanlığı yarışını kaybetti’ başlıklı haberde şu ifadelere yer verildi;

‘Partisinin adayları da 2014’te İstanbul’da ve 2014 ve 2018’de Sayın Erdoğan’a karşı cumhurbaşkanlığı yarışlarında kaybetti.’

CHP’nin 2011’den bu yana dört seçimde Meclis’teki sandalye sayısını önemli ölçüde artıramadığını yazan NYT, ‘Erdoğan’ın yetkilerini genişleten referandumları iki kez de CHP engelleyemedi’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu