Ekonomi

Shell varlıkları için 2 milyar dolara varan bir masrafla karşı karşıya

İngiliz enerji devi Shell, iki önemli operasyonel değişikliğin ardından 2 milyar dolara varan bir değer düşüklüğü ödemesi yapmaya hazırlanıyor. Şirket, Hollanda’nın Rotterdam kentindeki büyük bir biyoyakıt tesisinin inşaatını durdurma kararı aldı ve Singapur rafinerisinin satışını da tamamladı.

Durdurulan Rotterdam projesi, öngörülen yıllık 820.000 metrik ton kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük biyoyakıt tesislerinden biri olup, başlangıçta önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi planlanıyordu. Salı günü açıklanan bu projenin askıya alınması, mevcut olumsuz piyasa koşullarına bağlanıyor.

Rotterdam’daki tesisin inşaatına ara verilmesinin yanı sıra Shell, Mayıs ayında satmayı kabul ettiği Singapur’daki rafineri ve kimyasal merkezini de değer düşüklüğüne uğratacak. Hem Rotterdam tesisi hem de Singapur varlıkları için toplam değer düşüklüğünün 1,2 milyar ila 1,8 milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

Shell, bu kararların 1 Ağustos’ta açıklanacak ikinci çeyrek sonuçlarına yansıyacak 600 milyon ila 1 milyar dolar aralığında gayri nakdi, vergi sonrası değer düşüklüğü bedeli ile sonuçlanacağını belirtti. Singapur varlıklarının değer düşüklüğünün 600 milyon ila 800 milyon dolar civarında olması bekleniyor.

Bu kararların mali etkileri Shell’in Ağustos ayı başında açıklayacağı ayrıntılı mali tablolarda netlik kazanacak. Şirketin stratejik hamleleri, çeşitli şirketlerin piyasa koşulları ve uzun vadeli enerji geçişleri ışığında portföylerini ve yatırımlarını yeniden değerlendirdiği, enerji sektöründe değişen bir manzaranın ortasında geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu