Haber

Tüm Emekliler Sendikası’na kapatma davası Salı günü başlıyor

KARİM UĞUR

Tüm Emekliler Sendikası aleyhindeki kapatma davası Salı günü. ankara başlayacak. Sendika bugün Türkiye genelinde yaptığı basın açıklamalarıyla kapatma davasını protesto etti. Sendikanın İzmir şubeleri, “Demokratik bir ülke olmanın gereği olarak emeklilerin sendikal haklarını tanıyın ve bu davadan geri çekilin. Çünkü siz ne yaparsanız yapın sendikal haklarımızı kullanmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.”

Tüm Emekliler Sendikası hakkında açılan kapatma davasının ilk duruşması 9 Mayıs Salı günü görüldü. ankara yılında yapılacaktır. Tüm Emekliler Sendikası bugün Türkiye genelinde yaptığı basın açıklamalarıyla hakkında açılan kapatma davasını protesto etti. Konak Meydanı’ndan 81 ilde yapılan basın açıklamalarına birliğin İzmir şubeleri takviye verdi. Emekliler adına basın açıklamasını Tüm Emekliler Birliği Konak Şube Başkanı Saadet Erkuş yaptı.

AKP hükümetini eleştiren Erkuş, “Ülkenin her pahasına emek veren, çalışan emekliler, kabul edilebilir görünen yaşam koşullarına karşı hak temelinde örgütlenerek 1995’ten beri sendikal haklarını kullanıyorlar. “Devlet, siyasi iktidarlar ve emekliler kendi örgütleri olan sendikaları kapatarak, bloke ederek, baskı uygulayarak yok saymayı tercih ediyorlar. Bütün bunlara rağmen emekliler sendikal örgütlenmelerini sürdürdüler ve sendikal örgütlenme yoluyla emeklilerin haklarını yerine getirdiler” dedi.

“EMEKLİLERİN HAKLARINI BİLİN, BU DAVADAN ÇEKİN”

Sendikaya açılan kapatma davasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Erkuş, şunları söyledi:

“30 Kasım 2022 tarihinde Ankara Valiliğine yaptığımız başvuru ile sendikamız Tüm Emekliler Sendikası oldu. 1.500 TL olan ülkemizde 9 milyon emekli aylık 7 bin 500 TL alıyor. Bu emekli maaşı değil. Açlığın sınırı bile ölümün sonudur.Demokratik ülke,barış içinde ülke,kardeşlik içinde ülke emeklilerin hakkıdır.İnsanca yaşam en temel hakkımızdır.Bizi engellemeye çalışan siyasi iktidar. Sendika örgütlenmesi bu sorunları çözmek yerine emeklilerin sendikalarını kapatıp örgütsüz bırakmaya çalışmaktadır.Bu amaçla sendikamızı da kapatmak istemektedirler.Ankara Valiliği tarafından sendikamız hakkında açılan kapatma davasının ilk duruşması 9 Mayıs 2023’te Ankara’da görev yapacak.Buradan siyasi iktidara sesleniyoruz.Adalete ve hukuka olan inancımızı korumak istiyoruz.Demokratik bir ülke olmanın gereği olarak emeklilerin sendikal haklarını tanımak ve Bu davayı geri çekin çünkü siz ne yaparsanız yapın sendikal haklarımızı kullanmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Geleceğimize sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.”

“SESİMİZİ VE TALEPLERİMİZİ SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Tüm Emekliler Sendikası Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, “Türkiye 14 Mayıs’ta seçime gidiyor. Bu seçim diğer seçimlerden farklı olarak bu kadar antidemokratik uygulamalara maruz kalan, nefes nefese kaldığımız bir ülke mi istiyoruz? yoksa demokratik, barışçıl bir ülke mi?” İnsanca yaşayabileceğimiz bir ülke mi istiyoruz? Bu seçimin anlamı budur. Demokratik, barışçıl ve insancıl bir ülke talebimizi hazmedemeyen iktidar, bizi baskıyla, cehaletle, hukuksuzlukla terbiye etmek istiyor. Sendikamızı kapatmak istiyorlar. Emekliler “Hak temelli sendikal örgütlenmeden asla vazgeçmeyecekler. İstedikleri kadar kapatsınlar, engellesinler, yok saysınlar. Bugün burada olduğumuz gibi sesimizi ve taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

kangalajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu