Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Yellen, banka CEO’larıyla görüştü

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Perşembe günü üst düzey banka yöneticilerine borç tavanının yükseltilmemesinin finansal sistem için “felaket” olacağını söyledi ve çıkarların gecikmeden ele alınması gerektiğini yineledi.

Yellen, bankanın CEO’su ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Kongre’nin borç limitini derhal ele alması gerektiğinin altını çizdi ve temerrüde düşmenin bankacılık sistemi ile yerel ve küresel ekonomi üzerindeki gerçek ve önemli sonuçlarının altını çizdi” dedi.

JPMorgan Chase & Co.’dan Jamie Dimon, Citigroup Inc.’den Jane Fraser ve Bank of America Corp.’tan Brian Moynihan’ın oturuma katılması planlanıyor. Çarşamba günü, üst düzey bankacılar, borç limitinin ele alınmasıyla ilgili hararetli görüşmelerin ortasında Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve diğer milletvekilleri ile bir toplantıya geldiler.

Perşembe günkü toplantıda Yellen, finans sektöründeki son sorunları ve son iki ayda çok sayıda bölgesel bankanın başarısızlıklarının ardından düzenleyiciler tarafından alınan önlemleri de ele aldı.

Yellen, ABD mali sisteminin gücünü ve sağlamlığını yeniden teyit etti ve Hazine’nin bankacılık bölümündeki koşulları yakından izlemeye devam ettiğini açıkça belirtti.

senpazarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu