Haber

Bakan Akar ve CHP’li Özkoç Meclis’te ‘sözleşti’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP’li Engin Özkoç’un, işadamı Ethem Sancak’ın tank projesinde “Denge genel yansıtma tutarı kâr içeriyor” adı altında 292 milyon 673 bin lira fatura kestiği iddiasını yanıtladı. Özkoç’u Arifiye’deki fabrikaya davet eden Akar, “Size bu faturada yanlış bilgi vermişler. ‘Biz sizi Arifiye’ye bekliyoruz’ dedi. 23 Aralık’ta anlaştık” dedi.

HDP’li milletvekillerinin PKK’ya yönelik operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin sorularını yanıtlayan Akar, “Soru sormanıza karşı değiliz. Taraflı ve soru değil karar veriliyor. Konuşalım.” , tartışın, açıklayın, önce bunu açıklayın.” Biz burada ilk kez anlatıyoruz. 24 Kasım’da heyet oluşturduk, heyet gidip inceleme ve ölçümlerini yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın bir laboratuvarına verdiler. Ve bunların hiçbirinde kimyasal madde bulunmadığına dair raporumuz var” dedi.

ÖZKOÇ: ETHEM SNCAK NİTELİKLİ DOLANDIRICI

TBMM Genel Kurulu’nda devam eden bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Küme Başkan Yardımcısı Engin Özkoç, Altay tankı projesi hakkında konuştu. Teşvik verildiğini belirttiği iş adamı Ethem Sancak’ın “dolandırıcı” olduğunu söyleyen Özkoç, “Şimdi elimdeki belgeyi açıklamadan önce size olayı anlatayım ki hatırlayalım. Ethem Sancak denen kişi benim için vasıflı bir dolandırıcıdır.”

‘ARAZİ FİYATINI BMC ALDI, DEVLET ARAZİ ÜCRETSİZ VERDİ, 60 MİLYON LİRA TEŞVİK ALDI’

TMSF’nin el koyduğu BMC’nin Sancak tarafından satın alınması ve Katar’ın şirkete ortak olma sürecini anlatan Özkoç, şunları kaydetti:

“2014 yılında iflas eden BMC’yi TMSF’den arsa fiyatına satın aldı. Daha sonra kendi suretiyle açıkladığı gibi kendi deyimiyle ‘Tayyip Erdoğan Bey’e gittim, sordum. Katar’ı bana ortak yapmak için ‘Savunma sanayine gireceğim’ dedim. Katar Emri arandı, Katar Emri yüzde 49.9 ile BMC ile Katar ordusuna ortak yaptı Ethem Sancak kaç para aldı 300 milyon doları bir buçuk ay içinde alıp cebine koydu Sonra Erdoğan’ın köylüsü Talip Öztürk anlattı. “Onunla da ortak oldular. Yüzde 25.1’lik hisseyi ona sattı. Bunların hepsi kendi ağızlarından. O da kendi payına göre değerlendirildiğinde 150 milyon dolar, yaptığında 450 milyon dolar kazanıyor. 450 milyon.” Bedelsiz olarak satın aldığı BMC hisselerini satarak 100.000 Dolar’a satmıştır.” Doları aldı ve cebine koydu. ‘Savunma sanayine gireceğim ama fabrikam yok. Bana bir fabrika yeri ver.’ Karasu’da memleketim Sakarya’da deniz kenarında 2 milyon metrekare arsa bedelsiz olarak BMC’ye verildi, BMC’nin içi tamamen doldu. Yeterli mi? “Devlet 60 milyon TL ödedi” dedi.

’18 AYDA, GEÇEN 48 AYDA TANK ÜRETİYORDUK; TANKIN İÇİNDE ETHEM SANCAK YOK’

Ethem Sancak’ın Altay tankı projesini de aldığını belirten Özkoç, “Yeter mi? Bana Türkiye’nin en büyük teşvikini vermelisiniz. ALTAY tankı ihalesi yapıldı, giren başka eski yatırımcılar da vardı. Ethem Sancak var mı? fabrikası var mı yok tecrübesi var mı yok eleman var mı yok bende ALTAY tank ihalesi aldım fabrika verin bana fabrika verin tank palet fabrikası bilgim Sakarya’da, milletin alın teriyle alınan fabrika, 1 milyon metrekare arsa alanına sahip fabrika, Avrupa’nın en büyük entegre tesisi olan fabrika 25 yıl süreyle bedelsiz verildi. stok içeride 18 ayda tank üretir arkadaşlar “48 ay oldu tank var mı? Tank yok. Ethem Sancak var mı? Ethem Sancak yok” dedi.

‘ETHEM SANDAK ERDOĞAN’ı suçluyor’

Sancak’ın fabrikayı 480 milyon dolara Tosyalı Grup’a sattığını belirten Özkoç, “Açıkladım, itiraz eden oldu mu? Sancak daha sonra bize şunları söylüyor: “Bittiniz beyler, bitirdiniz. Bize 60’ar milyon dolar verdiler, biz de bu işten çekildik.” Şimdi soruyorum Sayın Bakanım: Katar’dan 300 milyon dolar, Öztürk’ten 150 milyon dolar, Tosyalı’dan 240 milyon dolar aldı. ;Ethem Sancak 690 milyon doları cebe sokmalıydı Öztürklerin de cebinde 240 milyon dolar var Peki 60-60 120 milyon dolar verildiyse ve çekildiyse sözleri doğruysa nerede kalan 810 milyon Dolar nerede, soruyorum, 810 milyon dolar nerede? Ethem Sancak, Tayyip Erdoğan’ı suçluyor, yalan mı, yoksa benim yaptığım açıklamalar mı doğru, Ethem Sancak devleti dolandırdı, ordumuzu kandırdı” dedi. O konuştu.

‘SANCAK 65 MİLYON YERİNE 292 MİLYON HESAP KESTİ’

Ethem Sancak’ın BMC’ye ait olduğunu iddia ettiği bir faturayı anlatan Engin Özkoç, “Bakın bir fatura var, faturanın üzerinde 231 bin 310 kalem var. Bu fatura Ethem Sancak’ın BMC’sinden kesilen bir fatura. Ordu Tank Palet ile birlikte üretim yapsaydı 65 milyon 240 bin lira alması gerekirdi, 65 milyon 240 bin lira.Peki Ethem Sancak’ın BMC’si üretirken aynı kalem için ne kadar fatura kesti biliyor musunuz? milyon 673 bin TL Nerede 65 milyon, nerede 292 milyon?” ifadeleri kullandı.

“Peki, bunu hangi isimle yaptı?” Özkoç’a, “Fahiş rakam adı altında faturaya eklediği o fahiş rakam nedir?” diye soran Özkoç, Allah inandırsın, bütün muhasebecilere, maliyecilere sordum, kanuna sordum böyle bir şey var mı? Uygulanan bir yer var mı? “Biri bana bunu göstersin, Milli Savunma Bakanımız burada konuşurken ‘Evet var böyle bir şey’ desin burada benim yüzüm kızarır, onun yüzü ağarır. Allah’ın izniyle. İktidara geldiğimizde ondan ve buna sebep olanlardan hesap soracağız.” söz konusu.

AKAR: KİMYASAL SİLAH İDDİALARINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURDUK

Ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hem Engin Özkoç’un yasaya ilişkin sorusuna hem de HDP’li milletvekillerinin PKK’ya yönelik askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialarına yanıt verdi.

HDP’li milletvekillerine seslenen Akar, “Size soru sormanıza karşı değiliz. Taraflı olup soru değil karar veriliyor. ‘Türk Silahlı Kuvvetleri kimyasal silah kullandı’ deniliyor ve karar veriliyor. konuşun, tartışın, anlatın, anlatın.ilk kez burada anlatıyoruz, 24 Kasım’da heyet oluşturduk.her şeye rağmen heyet ne olur ne olmaz gidip inceleme ve ölçümlerini yaptı.derlediler, topladılar, getirdiler. Sağlık Bakanlığı’na ait bir laboratuvara verdiler. Olmadığına dair elimizde rapor var” dedi.

AKAR’DAN ÖZKOÇ’U FABRİKAYA DAVET ETTİ: GÖRÜŞMEYE GELİN

Engin Özkoç’un BMC tarafından kesilen fatura ile ilgili sözlerine değinen Akar, “Bu faturada size yanlış bilgi vermişler. Çünkü bize gelen bilgiler çok kesin. Olmaması için 16 Aralık Cuma günü Arifiye’ye bekliyoruz. Belgelerinizi de görüşelim… (Bütçe görüşmelerinin hatırlatılması üzerine) Pekala, 23 Aralık, tamam, anlaştık. Belgeyi de getirin. Saçma sapan konuşmayacağını biliyoruz. Muhtemelen bu bilgi size verilecektir. Yanlış verilmiş, o bilgide eksiklik var” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu