Haber

Mecliste komisyon kurulması suiistimale çözüm olur mu?

ANKARA – İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG’nin 6 yaşındayken cinsel istismara uğradığının ortaya çıkmasının ardından TBMM de konuyu gündemine aldı. Bütçe görüşmeleri sürerken, tüm partiler bu suiistimali soruşturmak üzere Meclis’te bir komisyon kurulması konusunda anlaştılar. Kurulun, bütçe görüşmelerinin sona ermesinin ardından çalışmalarına başlaması bekleniyor.

“KOMİSYON OLUŞTURMAK YETERLİ DEĞİL”

CHP’nin 2016 yılında kurulan yönetim kurulu üyelerinden Nurhayat Altaca Kayışoğlu, kurulacak araştırma komitesi için değerlendirmelerde bulundu. “Sadece komisyon kurup teklif vermek yetmez. Bunlar kağıt üzerinde kalıyor” diyen Altaca, “2016’da 88 teklif verdik. O tavsiyelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. AKP’liler soracak olursanız büyük bir kısmı hayata geçirildi diyor. Ancak Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) sadece bazı düzenlemeler yapılmıştır. TCK’da değişiklik yapmak ya da cezaları artırmak çözüm değil. Yapılacak en temel şey zihniyeti değiştirmek” dedi.

‘ATIRILACAK ADIMLAR GÜÇ ELİYLE ENGELLENİYOR’

Komisyon önerileri de dahil olmak üzere atılacak adımların hükümet tarafından engellendiğini belirten Altaca, “Bir şeyler yapılmaya çalışıldığında iktidar oy uğruna belli grup ve mezheplere teslim oluyor” dedi.

‘GÜÇ, OY İÇİN KARANLIK ZİHNALİYETİN HAKINDADIR’

Altaca, zihniyet değişmediği ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşmadığı sürece çocuk istismarının bitmeyeceğini söyledi.

“Atılmak istenen adımlar hep aynı ilişkilerle, ‘toplumsal değerlerimize, aile değerlerimize, milli manevi değerlerimize aykırı’ diyen bir avuç karanlık beyin tarafından engelleniyor. Kadınları ve çocukları istismar eden bir zihniyet var. milli manevi bedelin adı, karanlık beyinlere teslim olmaktır.”

Sonuç almanın tek yolunun hükümeti değiştirmek olduğunu belirten Altaca, “İktidarda olacağız ve bu sistemi değiştireceğiz. Aksi takdirde anlattığımız her şey, tüm komisyon çalışmaları kağıt üzerinde, tozlu raflarda kalır.”

“SADECE KOMİSYON OLUŞTURMAKLA ÇÖZÜLMEZ”

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in cinsel istismara uğramasının ardından Meclis’te ortak kurul kurulmasına ilişkin ifadeleri de kullanarak, “Sadece FETÖ’nün kurulmasıyla çözülecek bir şey değil. bu komisyon, ancak sadece parlamento ile”.

‘ENSAR’DAN SONRA KOMİTE KURDUK, NE OLDU: YENİ TOPLUM YAPILARI’

2016 yılında kurulan komitenin HDP üyelerinden Kerestecioğlu, o dönemde komite bünyesinde yürüttükleri çalışmaların sonuçlarını göremediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Çok güzel raporlar ve çok güzel yorumlar hazırladık. Komite adından da anlaşılacağı üzere araştırılması ve önlemlerin belirlenmesi gereken bir komiteydi. Bunun arkasında ne oldu? Yeni cemaat yapıları, yurt yapıları, Aladağ yurt yangını, Adalet Bakanlığı’nın tacize dair bilgi vermemesi… Bütün bunlar harekete geçme iradesinin olmadığını gösteriyor. “

“HÜKÜMET ‘AH VAH’ DEMEK VE ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURMAKLA KAÇMAZ”

Kerestecioğlu, hükümetin atacağı adımlarla ilgili beklenti yükseltmeye gerek olmadığını belirterek, “Bu, hükümetin soruşturma komisyonu kurarak ‘Aaa çok kötü’ diyerek önleyebileceği bir şey değil. evlendikleri adamı cezalandırmak. Dolayısıyla bu hükümetten beklenecek bir konu değil.”

Kerestecioğlu, sorunun analizi için güçlü bir muhalefete ve güçlü bir çabaya ihtiyaç olduğunu belirterek, “Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda birlikte mücadele etmek zorundayız. Yerleştirilmek istenen bir sistem var. Bütün bunlar normalmiş gibi benimsenmeye çalışılıyor. Asıl tehlikeli olan bu. Bunu değiştirecek olan güç değil. Nasıl İran’da kadınlar sokaklarda savaşıyorsa, burada da kadınlar mücadele etmeye devam edecek. Halkın tepkisini her zaman sıcak tutması gerekiyor” dedi.

‘ÇOCUK BAKANLIĞI KURULMALIDIR’

Kerestecioğlu, Çocuk Bakanlığı kurulması gerektiğini de belirterek, “Yıllardır bu konuda kanun teklifleri yapıyorum. Bu sorunların hepsi tek bir bakanlığa sığmaz. Kadın Bakanlığı ve Çocuk Bakanlığı diye ayrı bakanlıklar olmalı. Çocukların eğitimden sağlığa, beslenmeden çocuk işçiliğine kadar pek çok sorunu var. Bunların bireysel olarak ele alınması gerekir. Ancak bu şekilde ilerleme kaydedebiliriz” dedi.

‘ENSAR’DAN SONRA 2016’DA KOMİSYON KURULDU

Daha önce TBMM’de çocuklara yönelik cinsel istismarı araştırmak üzere bir komisyon kurulmuştu. Ensar Vakfı’nda çocuklara yönelik tecavüz vakalarının ortaya çıkmasının ardından 2016 yılında “Cinsel İstismar Başta olmak üzere Her Türlü Çocuk İstismarı Olaylarını Soruşturmak ve Alınacak Tedbirleri Belirlemek Amacıyla Kurulan TBMM Araştırma Komisyonu” 3 aylık bir çalışma yürüttü ve 442 sayfalık bir rapor hazırladı. Raporda mevcut duruma ilişkin çok sayıda tespit ve çocuklara yönelik istismarın önlenmesine yönelik 88 öneri sunuldu.

Çoğunluğu hayata geçirilmeyen önerilerden bazıları şöyleydi:

? Ulusal bir çocuk politikası geliştirmek,

?Meclis bünyesinde kalıcı bir çocuk hakları komisyonu kurulması,

?İlgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar nezdinde uyumun sağlanması için Çocuk Savunma ve Uyum Merkezi kurulması,

?Medyada çocuklarla ilgili yayın politikası oluşturmak için bir üst kurul oluşturulması,

?Çocuğa yönelik şiddetle ilgili eylem planı hazırlanması,

Çocuk istismarının boyutlarını belirlemek ve risk faktörlerini belirlemek için geniş çaplı bir çalışma yapmak,

?Sağlık Bakanlığı bünyesinde cinsel istismara uğramış çocukların tedavi ve rehabilitasyonu için özel merkezlerin kurulması,

? Çocuk Yardımı Davet Merkezinin kurulması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu