Ekonomi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Karacabey Yeniköy Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatına Devam Ediyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Karacabey Boğazı’nda su kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla temeli mart ayında atılan Karacabey Yeniköy Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşaatına devam ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre içme suyundaki kayıp ve kaçaklık oranının yüzde 20’ye düşürülmesi hedefleniyor.

Karacabey ilçesindeki Boğaz, Bayramdere ve Kurşunlu yerleşimlerine hizmet verecek tesis günlük 4.400 metreküp kapasiteye sahip olacak.

AB standartlarında biyolojik kentsel arıtma prosesine uygun olarak hizmet verecek tesisteki arıtılmış su, ultraviyole dezenfeksiyonun ardından derin deşarjla Marmara Denizi’ne deşarj edilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, arıtma tesisi yatırımlarının ülkenin geleceği açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Son yıllarda büyük bir müsilaj sorununun ülke gündemine geldiğini vurgulayan Aktaş, şöyle konuştu:

“Denizlerimizi daha temiz hale getirmek amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla uyumlu olarak ilgili tüm illerle toplantılar yapıldı. Mevcut çalışmalarımızı gözden geçirerek gerekli adımları hızla atmaya devam ettik. Arıtma tesisimiz bu doğrultuda hizmet verecek” AB standartlarında ileri biyolojik kentsel arıtma prosesi ile tesiste arıtılan atıklar “Ultraviyole dezenfeksiyon işleminden sonra sular derin deniz deşarjı yoluyla Marmara Denizi’ne deşarj edilecek. Karacabey Taşkın Ovası ormanlarının ve Marmara Denizi’nin korunması için üzerimize düşeni büyük bir titizlikle yapmaya devam edeceğiz.”

haber-kepsut.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu