Haber

Çiğ istiridye yiyen adam öldü

ABD’nin Missouri eyaletinde şok edici bir olay yaşandı. 54 yaşındaki adam, marketten çiğ istiridye aldı. Her şeyden habersiz çiğ istiridyeyi yiyen adam bir süre sonra hastalandı.

İstiridye yedikten sonra öldü

Et yiyen Vibrio vulnificus bakterisinin bulaştığı ortaya çıkan adam hayatını kaybetti. Etkinliğin ardından mağazadan istiridye alan müşteriler, eserleri atmaya davet edildi.

TÜM İstiridyelere el konuldu

Bölgedeki Halk Sağlığı Departmanına göre, istiridyeler tesise vardıklarında muhtemelen bakterilerle kirlenmişti. İşletmedeki tüm istiridyelere el konuldu.

VIBRIO VULNIFICUS BAKTERİSİ NEDİR?

Vibriosis adı verilen bu bakteriyel hastalığın semptomları arasında karın krampları, mide bulantısı, kusma, ateş ve titreme yer alır. Çiğ istiridye tüketen bir kişi bu semptomları yaşarsa, derhal tıbbi yardım almalıdır. Vibrio vulnificus bakterisi çoğunlukla yaz aylarında ılıman kıyı sularında bulunur ve çoğunlukla çiğ veya az pişmiş kabuklu deniz hayvanlarının tüketilmesiyle bulaşır. Bu bakteri ayrıca kirli suya maruz kalan ve cilt lezyonları olan kişilerde yara enfeksiyonuna neden olabilir. Vibrio vulnificus enfeksiyonunun belirtileri genellikle enfeksiyondan 12 ila 72 saat sonra ortaya çıkar ve hastalığın ölüm oranı yaklaşık yüzde 33’tür. Bu bakterinin deniz ürünlerine bağlı ölümlerin yüzde 95’inden fazlasından sorumlu olduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu