Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubu Başkan Yardımcısı Muhametşin ile görüştü

– Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Kümesi Başkan Yardımcısı Muhametşin ile görüştü

MOSKOVA – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Kümesi Başkan Yardımcısı Senatör Farit Muhametşin ile Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir dizi programa katılmak üzere gittiği Rusya’da Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Kümesi Başkan Yardımcısı Senatör Farit Muhametşin ile bir araya geldi. Görüşmede Önder Erbaş, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin geçmişten günümüze olumlu bir çizgide ilerlediğine değinerek, iki ülke cumhurbaşkanlarının birçok alanda üst düzey bağlantılara sahip olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Erbaş, Türkiye ile Rusya arasındaki iş birliğinin halkların ve bölgenin refahı, zenginliği ve kalkınması açısından değerli olduğunu vurgulayarak, “Bu nedenle son dönemde Türkiye ile Rusya arasında artan ilişkiler bazı çok önemli ilişkilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. gelecekte iki ülke arasında faydalı ve verimli konular” dedi.

“Aramızdaki ilişkiler daha da gelişecek”

Rusya’da yaşayan 25 milyondan fazla Müslüman’ın sadece Rusya için değil İslam alemi için de çok değerli olduğunu vurgulayan Başkan Erbaş, “Sayın Putin’in de belirttiği gibi İslam dini Rus toplumunun ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Biz yakından takip ediyoruz.” gösterdiğiniz bu sıcak ilişkilerin ve çabaların takipçisi olun. Rusya Federasyonu Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı arasındaki ilişkiler uzun süredir devam etmektedir. Bu ziyaretle aramızdaki ilişkilerin sizlerin de desteğiyle daha da gelişeceğini umuyoruz” dedi.

Başkan Erbaş, Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubu’nun çalışmalarının çok değerli olduğunu belirterek, çalışmaların Rusya’nın kadim geleneğinin tanıtılmasına büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Türkiye ve Rusya’da farklı ırk, inanç ve dinlerden insanların ortak bir paydada yaşadıklarına ve bu konudaki tecrübe anlamında her iki ülkenin de çok iyi durumda olduğuna dikkat çeken Önder Erbaş, yapılacak çalışmalara her zaman temel olmaya hazır. vizyon grubunun ortak bir zeminde yaşama deneyimine katkıda bulunması. olduklarını söyledi.

“Toplumları sahih dini bilgilerle donatmalıyız”

İnsanların huzur ve sükun içinde yaşayabilmeleri için doğru bilgiye sahip olmaları ve toplumların cehaletten kurtulmaları gerektiğine işaret eden Başkan Erbaş, “Eğer toplumlarımızı bilgi, irfan ve bilimle cehaletten uzak tutar, donatırsak sağlıklı din bilgisine sahip toplum, inşallah bu hedefimize daha hızlı ulaşacağız. oraya da geleceğiz” dedi. Türkiye’de 110 civarında ilahiyat fakültesi olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Türkiye, doğru dini bilgileri gençlere sunma konusunda çok ileri ve ileri bir durumda. Bu noktada yurt dışından gelen öğrencilerimize misafir öğrenci diyoruz. Kendimizi doğru din bilgisiyle donatmaya çalışıyoruz, bunun yerine gençlerimizi aşırılıklardan ve hurafelerden uzak, İslam’ın orta yolunu içeren müfredatlarla yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Kümesi Lider Yardımcısı Senatör Muhametşin, Önder Erbaş ve heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Görüşmede Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Moskova Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Ömer Faruk Savuran ve Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı da hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu