Haber

Xi, Kuveyt Veliaht Prensi ile Görüştü

RİYAD, 9 Aralık (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Perşembe günü Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde Kuveyt Veliaht Prensi Pir Meşal el-Ahmad el-Cabir el-Sabah ile bir araya geldi.

Çin’in Kuveyt’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumasını desteklediğini kaydeden Xi, Kuveyt’in tek Çin ilkesine bağlı kalması ve Hong Kong, Tayvan ve Sincan gibi Çin’in temel çıkarlarını ilgilendiren konularda Çin’i desteklemesinden dolayı takdir ettiğini söyledi.

Xi, Çin’in Kuveyt’in güvenilir bir ortağı olarak kalmaya ve Çin-Kuveyt ilişkilerinde daha iyi bir gelecek yaratmak için Kuveyt ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu ifade etti.

Xi, Çin’in Kuveyt’i Vizyon 2035’in uygulanmasında desteklediğini ve Kuveyt’in önde gelen projelerinin inşasına aktif olarak katılarak, yeni güç, 5G bağlantısı, dijital ekonomidiğer alanlarda işbirliği potansiyelini ortaya çıkarmaya ve kültürel alışverişi ve işbirliğini desteklemeye hazır olduğunu vurguladı.

1. Çin-Arap Devletleri Tepesi ve Çin-Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) Zirvesi’nin mihenk taşı gelişmeler olduğunu hatırlatan Xi, Çin’in, Çin-Arap ve Çin-KİK çıkarlarının daha da geliştirilmesi için Kuveyt ile çalışmaya hazır olduğunu söyledi. söylenmiş.

Çin’in Kuveyt’i Şanghay İşbirliği Örgütü’nün diyalog ortağı ve Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı’na üye devlet olmasından dolayı tebrik ettiğini ifade eden Xi, Kuveyt’e Küresel Kalkınma Girişimi’ne verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

Xi, Çin’in Kuveyt ile bölgesel ve uluslararası ilişkilerde irtibat ve uyumu güçlendirerek tüm ülkelerin ortak kalkınmasına ve güvenliğine katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Çin’in büyük bir ülke olduğunu söyleyen Kuveyt Veliaht Prensi, Kuveyt ve Çin’in klasik bir dostluğu olduğunu ve iki ülkenin kardeş kadar yakın olduğunu söyledi.

Çin’in büyük küçük tüm ülkelerin eşitlik ilkesine bağlı kaldığını ve diğer ülkelerin iç işlerine karışmadığını kaydeden prens, Çin’in dünya halklarının refahına da bağlı olduğunu söyledi.

Prens, Çin’in geliştirdiği bir dizi değerli girişimin dünya için faydalı olduğunu da sözlerine ekledi.

Kuveyt’in her zaman Çin’in dostu olarak kalacağını vurgulayan Kuveyt Veliaht Prensi, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreterliği’ne yeniden seçilen Xi’yi Kuveyt halkı adına tebrik etti.

Prens, Xi’nin bilge liderliği sayesinde Çin’in gelişmeye devam edeceğine ve Çin ulusunun büyük dirilişini sağlamak için görevini yerine getireceğine olan inancını dile getirdi.

Prens, Kuveyt tarafının tek Çin ilkesine bağlı olduğunu ve çeşitli alanlarda karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini derinleştirmek ve ikili stratejik ilişkiler için yeni kapılar açmak için Çin ile ortak çaba göstermeye hazır olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu