Haber

Faik Öztrak: İktidar gider potanın dibini kazır

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Twitter hesabından ekonomideki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Faik Öztrak, Türkiye’nin kredi risk priminin arttığını belirterek, “Seçim öncesi 500’ün altına düşen risk primi yeniden 700 baz puana yaklaştı. Bu, yurt dışından alınan her bir dolara faiz olarak ekleniyor. Türkiye artık çok daha fazla ihraç ediliyor. Bir hafta öncesine göre daha çok faiz veriyor” dedi.

‘KISA VADELİ DIŞ BORÇ 161 MİLYAR DOLARI AŞTI’

Türkiye’nin kısa vadeli dış borcunun 13 milyar dolar arttığını belirten Öztrak, “Türkiye’nin kısa vadeli dış borcu ilk üç aylık dönemde 13 milyar dolar arttı. 161 milyar doları aştı. Bu rekor! İstikrarımız açık veriyor, kısa vadeli dış borç artıyor. Merkez Bankası da vatandaşların kredi kartlarıyla nakit çekmemesi veya altın almaması için faiz oranlarını yükselten düzenlemeler yapıyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar bizim paramız pul olmaya devam ediyor” dedi.

‘YOKSULLUK, İŞSİZLİK KADER DEĞİL’

Öztrak, “Faiz lobileri, dolar baronları bu işten kazanıyor, işsizlik ve hayat pahalılığı milletin payına düşüyor” dedi.

“Bu yılın ilk üç ayında işsiz sayısı önceki üç aya göre 719 bin kişi artarak 8 milyon 564 bin kişiye ulaştı. Bu dünyadaki 96 ülke nüfusundan fazla. Karar verin” Türkiye için yoksulluk şans değil, işsizlik kader değil, böyle devam etmemeli.” 28 Mayıs’ta sandıkta oylarımız Kemal Kılıçdaroğlu’na gider derseniz…” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu