Haber

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi afet sonrası çalışmalarını Brüksel Kent Zirvesi’nde anlattı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Aksoy, Brüksel Kent Zirvesi’nde katıldığı panelde, 6 Şubat’ta yaşanan afetin ardından Büyükşehir Belediyesi’nin afet sonrası toparlanma ve hayatın normalleşmesi için gerekli adımları atarak süreci hızlı bir şekilde başlattığını söyledi. .

Birleşmiş Milletler (BM), Kalkınma Programı (UNDP), Büyük Avrupa Şehirleri Ağı, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen ve dünya çapında 300’den fazla şehri, binden fazla siyasetçi, uzman ve sivil toplumu bir araya getiren Brüksel Kent Zirvesi’nde temsilciler. (EUROCITIES) 6 Şubat’ta depremlerle ilgili paneller düzenledi. Panellerde afet sonrası etkilenen ilçe ve şehirlerde yürütülen çalışmalar, yürütülen projeler, planlanan yeni hareketler ve inşaatlar hakkında konuşmalar yapıldı.

“Deprem planlarımızı yapmalıyız”

Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Aksoy panelde yaptığı konuşmada depremlerin ardından Türkiye’de ve dünyadaki tüm belediyelerin kayıtsız kalmadığını ve takviye kuvvetler verdiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Depremden sonra müdahale ederken insani yardımda bulunduk. Maalesef afetleri kalkınma sorunu olarak görmüyoruz, müdahale sorunu olarak görüyoruz. Kalkınma sorunu olarak gördüğümüzde daha sağlıklı binalar, daha sağlıklı binalar yapacağız. binalar, daha sağlıklı kararlar… Afetlere baktığımızda hep bir müdahale formülü olarak görüyoruz. O yüzden çıkarmamız gereken en büyük ders, onu bir kalkınma sorunu olarak görmek ve planlarımızı buna göre yapmaktır.”

“Bölgedeki normalleşme sürecine katkı sağlamak istiyoruz”

Panelde yaptığı açıklamalarda Aksoy, depremin hemen ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalara başladığını belirterek, “Gerek yurt dışından gelen belediyelerimiz, gerekse devletimizin birçok kurum ve kuruluşu, hayatın normale dönmesi için ellerinden geleni yapmaya başladı. İki ilçemiz deprem oldu. depremden en çok etkilenen bölgedir.bölgede liderlik çok değerlidir.acil kararların alınması gerekmektedir.hayatı normalleştirmek için hem alt yapı müdahalesi hem de üstyapı müdahalesi yapılmalı ve hızlı tedbirler hayatı normalleştirmek için alınmalıdır.devlet devreye giriyor bölgenin konut ihtiyacını karşılamak için projelerini hayata geçiriyor.Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak çevre düzenlemesi, altyapı ve üstyapı işleri, kanalizasyon ve temiz suya erişim işleriyle de ilgileniyoruz.Mağdurlarımıza birçok yönden takviye sağlıyoruz. Bu çalışmalarla bölgedeki normalleşme sürecine hızlı bir şekilde katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

Tecrübe ve fikir alışverişinde bulunulduğu programa UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton moderatör olarak katıldı, Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Aksoy ile Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Birleşmiş Milletler Türkiye belediyeleri (TBB) Başkanı Yüce Yılmaz ve Türkiye’deki illerin belediye başkanları katıldı. – GAZİANTEP

haberfindikli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu