Teknoloji

iPhone’lardan bildirimler yoluyla verilerin sızdırıldığı ortaya çıktı

güvenlik araştırmacısı Tommy Mysk verileri koruma konusunda nispeten daha başarılı olduğu bilinen iPhone’lardan veri sızdırmanın bir yöntemini keşfetti. Bu yöntemde uygulamalardan gelen bildirimler kullanılırken Apple’ın gizlilik kuralları ” etrafta dolaşanlar.NET’te uygulama geliştiren firmalardan başkası değildir.

Olağan şüpheliler yine bir arada: Meta, TikTok, X…

Tommy Mysk’in firması Mysk Inc.Tarafından yürütülen incelemelerde Facebook, LinkedIn, TikTok ve X/Twitter Başta Facebook olmak üzere birçok uygulama, bildirimler aracılığıyla kullanıcı verilerini topluyor. Böylece firmalar, uygulamalar kapalı olsa bile kullanıcı bilgilerine ulaşabiliyor. birçok insan telefonunuzu şarjlı tutun ve arka planda bilgi toplanmasını önlemek için uygulamaları kapattığı biliniyor. Bildirimlerden veri toplama tekniği bu formüller etrafında şekillenir.

Güvenlik araştırmacılarına göre şirketler, bildirim kişiselleştirme için verilen kısa arka plan isteminin uygulanması sırasında bilgi topluyor. Bu bilgiler aynı zamanda şirketler tarafından analiz edilmek üzere bilgi havuzlarına eklenir. olağan koşullar altında Elma Kullanıcı tarafından başlatılmayan uygulamaların çalışmasına izin vermiyor ancak iOS 10’dan itibaren bildirim gönderildiğinde programlar çok kısa bir süre aktif oluyor. Böylece bildirime ilişkin veriler iletilir. Bu kısa sürede birçok şirket, kişisel veriZaten toplamış.

Bu verilerin ortasında cihazın yazılım ve donanım bilgileri, Kullanıcıları izlemek için veriler Diğer uygulamalarla olan etkileşimleri izlemenizi sağlayacak bilgiler bile var. Apple, gelecekteki iOS güncellemelerinde bu konudaki tutumunu sıkılaştıracak gibi görünüyor.

gulyali-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu