Ekonomi

Moody’s Türkiye büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin 2022 yılı büyüme sayısını üst taraflı revizeye ederek 4,5’lik büyüme tahminini yüzde 5,3’e çıkardı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, “Küresel Makro Görünüm” Kasım 2022 raporunu yayımladı. Moody’s, Türkiye’nin 2022 yılındaki büyüme beklentisini yükseltti. Bir evvelki beklentisi olan yüzde 4,5’i yüzde 5,3’e çıkaran Moody’s, 2023 yılı için beklentisini yüzde 2, 2024 için de yüzde 3 olabileceğini kestirim etti.

Raporda G20 ekonomilerinin bu yıla ait büyüme varsayımı yüzde 2,5’ten yüzde 2,1’e, gelecek yıla ait büyüme iddianın ise yüzde 2,1’den yüzde 1,3’e çekildiği belirtildi. Avrupa ve Kuzey Amerika başta olmak üzere gelişmiş ekonomilerdeki aktivitenin azalması nedeniyle 2023 yılında global ekonomik performansta sert bir yavaşlamanın yaşanmasının beklendiği bildirildi.

ABD ve Çin’in büyüme tahmini aşağı yönlü revize edildi

ABD ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminin yüzde 1,9’dan yüzde 1,8’e, 2023 yılına ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 1,3’ten yüzde 0,4’e çekilirken Euro Bölgesi ekonomisinin ise bu yıla ilişkin büyüme tahminin yüzde 2,5’tan yüzde 3’e artırıldığı, 2023 yılına ilişkin yüzde 0,3 olan büyüme tahminin ise yüzde 0,6 daralma olarak güncellendiği belirtildi. Moody’s raporunda, Çin ekonomisin ise bu yıla ait büyüme kestirimin yüzde 3,5’tan yüzde 3’e, gelecek yıla ait büyüme iddianın ise yüzde 4,8’den yüzde 4’e düşürüldüğü belirtildi.

Göreli istikrar devri ortala çıkabilir

Raporda “Küresel Ekonomi, kalıcı enflasyon, para politikası sıkılaştırması, mali zorluklar, jeopolitik değişimler ve finansal piyasa oynaklığı arasında olağanüstü yüksek seviyelerdeki belirsizliğin ortasında bir gerilemenin eşiğinde. Küresel büyüme 2023’te yavaşlayacak ve 2024’te durgun kalmaya devam edecek. Yine de, hükümetler ve merkez bankaları mevcut zorluklarla ekonomilerini yönetmeyi başarırsa, 2024’e kadar göreli bir istikrar dönemi ortaya çıkabilir” değerlendirmesi yapıldı. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu