Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’nin güvenlik endişelerine saygı duymalıyız

NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının farkında olmalıyız. Hiçbir NATO ülkesi terör saldırılarına kurban gitmemeli” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İsveç’in NATO’ya üyeliğine ilişkin soruyu yanıtlayan Stoltenberg, Ankara’da yapılan üçlü toplantıyı Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında kalıcı bir sistemin sağlanması için değerlendirerek, “Birkaç hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğini olumlu bir şekilde görüştü. Erdoğan ile İsveç’in NATO üyeliği konusunda kalıcı sistem toplantısı yapılması konusunda anlaştık ve görüşme dünkü toplantı atmosferinde gerçekleşti. İsveç, silah ihracatına getirilen kısıtlamalardan Türkiye ile karşı koyma konusunda işbirliğinin geliştirilmesine kadar tüm taahhütlerini yerine getirdi. Terör’ün üyelik için gereken her şeyi yaptığını gösteriyor’ diye konuştu.

“Hiçbir NATO ülkesi terör saldırılarının kurbanı olmamalı”

Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki kaygılarına değinen Stoltenberg, “Türkiye’nin meşru güvenlik sorunlarının farkında olmalıyız. Hiçbir NATO ülkesi terör saldırılarına kurban gitmemeli. Bu nedenle terörle mücadelede iş birliğimizi nasıl güçlendirebileceğimize ilişkin değerlendirmelerimiz son derece önemlidir.” İsveç’in Vilnuis Hill’deki NATO üyeliği “Ne kadar mümkün, ama bunun olacağını garanti edemem. İsveç’in bir an önce NATO’ya üyeliği için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kalıcı bir mekanizma sağlamak için yaptığımız görüşmeden memnunum” dedi.

“Rusya’nın nükleer mesajları düşüncesiz ve tehlikeli”

Temmuz başında Putin’in Belarus’a nükleer silah teslim etmesi durumunda NATO’nun tepkisinin ne olacağı sorusuna Stoltenberg, “Rusya’nın nükleer mesajları düşüncesiz ve tehlikeli, Rusya nükleer silahlarla savaşıp savaşmayacağını bilmeli. Neyin ne olduğunu yakından takip ediyoruz.” Rusya yapıyor” dedi. NATO savunma kuvvetleriyle karşılık vermeye hazır” dedi.

Stoltenberg, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den barış işareti görmüyoruz. Putin yakında bu savaşı kazanamayacağını anlayacak.” – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu