Haber

Polonya’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı kutlandı

Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle Polonya’da Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliği tarafından bir etkinlik düzenlendi.

Resepsiyona Polonya Altyapı Bakanı Andrzej Adamczyk, Polonya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Wojciech Gerwel, Polonya Müslümanlar Diyanet Başkanı Müftü Tomasz Miskiewicz ile çok sayıda bürokrat, akademisyen, sanatçı ve iş dünyası temsilcisi katıldı.

Resepsiyonda İstiklal Marşı ve Polonya İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuklara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı video mesajı gösterildi.

Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi Rauf Alp Denktaş ise konuşmasında, “Cumhuriyetimizin olağanüstü yolculuğunun 100. yılını anmak üzere karşınızda bulunmaktan büyük bir onur duyuyorum. Bu onur daha da büyük, çünkü bu yıl da 100. Yıl dönümünü kutluyoruz. Türkiye-Polonya Dostluk Antlaşması’nın yüzüncü yılı.” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz yüzyıla bakıldığında Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının vizyon ve kararlılığının hatırlandığını belirten Denktaş, “Onların işgal edilmeyi, sömürgeleştirilmeyi reddetmeleri, aydınlanmaya, bilime, demokrasiye, laikliğe ve sosyal adalete olan sarsılmaz bağlılıkları” dedi. Türkiye’nin bugün sahip olduğu canlı ve dinamik milletin temelidir.” temellerini attı.” dedi.

Cumhuriyetin bir Türk vatandaşı için ne anlama geldiğini anlatan Denktaş, Polonya’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından birkaç ay sonra imzalanan dostluk anlaşmasıyla modern Türkiye’nin egemenlik ve bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunun altını çizdi.

Büyükelçi Denktaş, Türkiye’nin son yüzyılda kaydettiği ilerlemenin olağanüstü olduğunu vurgulayarak, “Sanayileşmeden teknolojik yeniliklere, güçlü milli savunmadan ekonomik kalkınmaya kadar Türkiye, güçlü bir ortamda dayanıklılık ve büyümenin parlak bir örneği haline geldi.” değerlendirmesini yaptı.

Resepsiyona katılan Polonya’da yaşayan Türk vatandaşlarından Doğan Şahin, Varşova’da öğrenci olduğunu belirterek, “Çok gururluyuz, özellikle 100’üncü yıl ülkemizde çok güzel kutlandı. Yurt dışında yaşayan biri olarak, Çok beğendim. Umarım bu heyecanı her zaman koruyabiliriz. Polonya’da “Büyükelçiliğimiz çok güzel bir organizasyon düzenliyor. Burada olduğumuz için çok mutluyuz.” dedi.

Katılımcılardan Yiğit Duran, 3 yıldır Polonya’da yaşadığını anlatarak, “Öncelikle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Onun güzel düşüncelerini gelecek nesillere aktaracağımızdan hiç şüphem yok. Büyükelçiliğimizin organizasyonuna büyük emek verildi. Burada olduğum için çok mutluyum.” dedi.

Resepsiyonda Türk sanatçılar tarafından kısa bir müzik konseri verildi.

haberbozuyuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu