Ekonomi

Şirketlerin 40 milyar liralık borcu yeniden yapılandırıldı

Türkiye Bankalar Birliği’nin verdiği bilgiye göre, finansal yeniden yapılandırma anlaşması kapsamında geçen yıl büyük ve küçük ölçekli şirketlerin toplam 40 milyar 136 milyon liralık borcu yeniden yapılandırıldı. Son bir yıl ile birlikte 2019 yılı Ekim ayından bu yana şirketlerin yapılandırılmış borç ölçüsü 121 milyar 743 milyon liraya yükseldi. Bire bir dönemde, finansal yeniden yapılandırma anlaşması dışında bankaların yeniden yapılandırdığı veya yeni bir itfa planına bağladığı kredilerin toplam tutarı 404.9 milyar lira oldu.

TBB bilgilerinden yapılan hesaplamaya göre yılın en yüksek borç yapılandırması Nisan ayında gerçekleşti. Finansal yeniden yapılandırma anlaşması kapsamında Nisan ayında 14,5 milyar liralık borç yeniden yapılandırılırken, Eylül ayında en yüksek ikinci tedbir 5,6 milyar liralık yeniden yapılandırma oldu. Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberine göre, küçük ölçekli şirketler yılın birçok ayında herhangi bir yeniden yapılandırmaya imza atmazken, büyük ölçekli ve özellikle 100 milyon TL ve üzeri borçların yeniden yapılandırılmasında finansal yeniden yapılandırma anlaşması tercih edildi. Yılın son ayında 477 milyon liralık yeniden yapılandırma yapılırken, sadece 7 büyük ölçekli şirketin borçları yeniden yapılandırıldı.

Verilere göre, Ekim 2019-Aralık 2022 döneminde toplam 571 şirket çerçeve mutabakat uygulamaları kapsamına alındı, bu şirketlerden 480’i büyük ölçekli uygulamalar kapsamında, 91’i ise kapsam içinde yer aldı. küçük ölçekli uygulamaların Kapsanan şirketlerden 368’i ile finansal yeniden yapılandırma anlaşması yapılırken, bu şirketlerin 327’si büyük, 41’i küçük ölçekli oldu. Ekim 2019-Aralık 2022 döneminde yeniden yapılandırılan toplam borç bedeli 121 milyar 743 milyon TL olarak hesaplandı ve bunun 121 milyar 275 milyon TL’si büyük çaplı, 468 milyon TL’si küçük çaplı uygulamalar kapsamında gerçekleşti ölçekli uygulamalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu