İş

UBS: Veriler Federal Rezervin Bu Yıl Faiz Oranlarını Düşürmesine İzin Verebilir

UBS analistleri, Federal Rezerv’in 2024’ün ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarını düşürebileceğine dair işaretler gözlemliyor.

Bankanın raporunda, çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksinin bu yıl en küçük aylık büyümesini kaydetmesiyle enflasyonda gözle görülür bir düşüş olduğu vurgulanıyor. Bu durum Tüketici Fiyat Endeksinde (TÜFE) gözlemlenen benzer bir modelle tutarlılık göstermektedir.

Tüketici harcamalarındaki azalma da enflasyonun yavaşlamasında etkili olmaktadır. Reel tüketim büyüme rakamlarında yapılan düzeltmeler, enflasyonist baskıların azalmasına katkıda bulunan harcamalarda bir azalma olduğunu göstermektedir.

UBS ayrıca, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesine ilişkin düzeltilmiş rakamlar ve uzun ömürlü mamul mal siparişlerindeki azalma gibi ekonomik faaliyetin azaldığına dair ek işaretlere de dikkat çekiyor. Devam eden işsizlik sigortası başvurularının sayısındaki artış, zayıflayan bir iş piyasasına işaret ediyor.

Banka, Federal Rezerv’in ekonomik verilere olan bağımlılığının, önümüzdeki ekonomik raporların, özellikle de Haziran ayı istihdam verilerinin çok önemli olacağı anlamına geldiğini belirtiyor. Federal Rezerv yetkilileri enflasyonla mücadelenin süregelen zorluğunun farkında olmakla birlikte, faiz oranlarında geçmişte yapılan artışların gecikmeli etkisini de dikkate almaktadır.

UBS, bu faktörlerin yıl sonuna doğru faiz oranlarında bir düşüşe yol açabileceğini ve ekonomik raporların muhtemelen Federal Rezerv’i harekete geçmeye teşvik edeceğini öne sürüyor. Analistler, finansal piyasaların 2025 yılı için faiz oranlarında ek indirimler beklemeye başlayacağını ve bunun da yıl sonuna kadar tahvil getirilerinin düşmesine neden olacağını tahmin ediyor. Analistler 10 yıllık Hazine tahvili getirisinin %3,85 olacağını tahmin ediyor.

Bu tür koşullarda UBS, sabit gelirli yatırımları çeşitlendiren stratejileri cazip buluyor. Düşük faiz oranları ve istikrarlı ekonomik genişleme olasılığından yararlanmak için yüksek kaliteli tahvillere birincil yatırımı sürdürürken, tahvil piyasasının daha yüksek getiri sunan bölümlerine de yatırım yapılmasını tavsiye ediyorlar.

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu