Haber

Zonguldak’ta 5 ilde ‘sanal dolandırıcılık’ operasyonunda 11 zanlı yakalandı

Zonguldak merkezli 5 ilde yürütülen operasyonda, internet siteleri ve sosyal medya üzerinden 30 kişiyi yaklaşık 1 milyon 500 bin lira dolandırdıkları iddia edilen 11 zanlı gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Şube Müdürlüğü ekipleri, internet siteleri ve sosyal medya üzerinden çekiliş ve kampanya siteleri kurarak telefon ve tablet kazandırma vaadiyle dolandırıcılıkla ilgili çalışma başlattı.

Gerçek gibi görünen sahte sayfalar hazırlayarak halkın güvenini kazanmaya çalışan 11 zanlıyı tespit eden gruplar, 2,5 ay süren teknik takibin ardından zanlıları Zonguldak, Kahramanmaraş, Osmaniye, İzmir ve Eskişehir’de eş zamanlı operasyonla yakaladı.

Operasyonda zanlıların elinde bulunan 12 cep telefonu, 13 sim kart, 15 banka kartı, 1 bilgisayar, yaklaşık 20 sayfa hesap dökümanı ile çok sayıda bilgi ve belge ele geçirildi.

Şüpheliler EG, Ş.K, MK, Ö.T, BY, Y.Ç, MY, MB, S.Ö, A.Ö. ve MB, emniyetteki işlemlerinin ardından güvenlik önlemi alınarak adliyeye sevk edildi.

Öte yandan bir zanlının mağdurlardan alınan paraları şebekenin diğer üyelerinden kaçırdığı öğrenildi.

Bir şahıstan 89 bin liraya kadar dolandırdıkları belirlenen zanlıların, parayı önce farklı finansal sistemlere ardından da başka hesaplara “aktarma” yöntemiyle aktardıkları anlaşıldı.

Zanlıların mağdurlarla temasa geçtikleri telefon hatlarını yabancı uyruklu şahıslar üzerine kaydettikleri belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu