Ekonomi

Küresel piyasalarda bankacılık endişeleri dağılıyor

SVB’nin satışının ardından piyasalarda bankacılık sektörüne ilişkin endişeler azalırken, hisse senetleri yükseliyor ve dolar düşüyor.

Haftanın ilk işlem gününde ABD’de S&P 500 yüzde 0,16 yükselirken, Nasdaq 100 yüzde 0,74 geriledi. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri yeni işlem gününde yükseliyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Pazartesi günkü kayıpların çoğunu oluşturarak yüzde 0.64 arttı.

Japon yeni, Japon kabinesinin enflasyonu düşürmeye yönelik önlemler için 2022 bütçesinden fon kullanımını onaylamasının ardından güçlendi.

Bloomberg Dolar Endeksi, ABD kısa vadeli tahvil faizlerindeki düşüşle iki günde yüzde 0,44 düştü.

ABD Senatosu’nda banka gerginliği oturumu

Küresel piyasalar, Fed’in Kontrolden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr’ın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne hitaben yapacağı konuşmayı takip edecek.

Komite ayrıca Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) Lideri Martin Gruenberg ve ABD Hazine Müsteşarı Nellie Liang’ı da dinleyecek.

Daha önce paylaştığı sunum metnine göre Barr, alınan tedbirleri destekleyerek bankacılık sisteminin “sağlam ve dirençli” olduğunu söyleyecek.

Metinde, “Bankacılık sistemindeki koşulları yakından izlemeye devam edeceğiz ve sistemi güvenli ve sağlam tutmak için her büyüklükteki kurum için gereken tüm araçlarımızı kullanmaya hazırız” ifadesi yer alıyor.

Ayrıca, iflas eden ve mevduatları ve kredileri Pazartesi günü prestijle First Citizens Bank & Trust’a satılan Silicon Valley Bank için Barr’ın transkripti, “Banka, getiri ve karları artırmak için mevduat gelirlerini daha uzun vadeli menkul kıymetlere yatırdı. . Ancak, bu menkul kıymetlerin faiz oranı riskini etkin bir şekilde yönetmemiş veya etkin faiz oranı riski ölçüm araçları, modelleri ve metrikleri geliştirmemiştir. Banka ayrıca yükümlülüklerinin risklerini de yönetememiştir.

Metin ayrıca, “son haftalarda yaşanan olayların, ortaya çıkan risklerin ve bireysel bankacılık sorunlarının sağlıklı bankalara olan güveni baltalamaması ve bir banka olarak bankacılık sisteminin istikrarını tehdit etmemesi için daha fazla neler yapılabileceği sorusunu gündeme getirdiğini belirtiyor. tüm”. Barr, yarın ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne de hitap edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu