Haber

NATO Genel Sekreteri: Türkiye-İsveç-Finlandiya görüşmesinde ilerleme kaydedildi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye-İsveç-Finlandiya’nın ortasında yer alan Ankara’da gerçekleştirilen görüşmenin yapıcı bir havada geçtiğini ve bir miktar ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Stoltenberg, 15-16 Haziran tarihlerinde NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO heyetlerinin yer aldığı üçlü anlaşma uyarınca oluşturulan Daimi Ortak Mekanizma’nın 4’üncü toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul ve Ankara’da görüşmeler yaptığını hatırlatan Stoltenberg, son görüşmede Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın ortasında ortak bir mekanizmanın buluşması konusunda anlaştıklarını ifade etti.

Jens Stoltenberg, kabine başkanının bugün Ankara’da düzenlenen toplantıya katıldığını belirterek, “Kendisiyle az önce görüştüm. Görüşmenin yapıcı bir havada geçtiğini ve bir miktar ilerleme kaydedildiğini söyledi. İsveç olarak onay için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bir üye.” ifadesini kullandı.

Üyelikle ilgili bir takvim sunamayacağını vurgulayan Stoltenberg, şunları söyledi:

“İsveç [taahhütlerini] yerine getirdi. Anayasayı değiştirdiler, terörle mücadele yasasını sıkılaştırdılar ve Türkiye’ye silah ihracatı üzerindeki kısıtlamaları kaldırdılar. İsveç’in Türkiye ile varılan anlaşmalar yoluyla daha fazla neler yapılabileceğini konuşmasını memnuniyetle karşılıyorum. Örneğin bu hafta PKK bağlantılı bir kişinin iadesi “Bu terörle mücadele çabaları açısından iyi ama İsveç’in organize suçla mücadele çabaları açısından da iyi. Çünkü bu gruplar çoğunlukla birbiriyle bağlantılıdır. İsveç’te organize suça karışanlar ile Türkiye’de terör eylemlerine karışanlar genellikle aynı kişilerdir. En son İsveç üye oldu.” Kabul etmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

gurgentepeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu